Kontaktuppgifter

Dagsverke rf
Broholmsgatan 4, vån. 7,
Globaalikeskus,
00530 Helsingfors

+358 (0)50 341 5507
taksvarkki@taksvarkki.fi
FO-nummer: 0727322-0

Dagsverke rf:s personal

Toiminnanjohtaja Aulin kuva.

Auli Starck
verksamhetsledare
+358 (0)45 153 9950
auli.starck@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

Hanna Hjerppe
planerare för global fostran
+358 (0)50 512 4171
hanna.hjerppe@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

 Aura Alarto
planerare för global fostran
+358 (0)50 348 5668
aura.alarto@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

Veera Blomster
programplanerare
+358 (0)50 495 3778
veera.blomster@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

Jaakko Lavonius
programplanerare
+358 (0)44 544 5657
jaakko.lavonius@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

Tanja Seppänen
kommunikationsplanerare
+358 (0)50 911 4102
tanja.seppanen@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

Milka Autio
organisationskoordinator
(tillgänglig från tisdag till torsdag)
+358 (0)50 341 5507
milka.autio@taksvarkki.fi

Työntekijän kuva.

Leena Kela
praktikant i kommunikation
och global fostran

leena.kela@taksvarkki.fi

Taksvärkin henkilökuntaa

Distriktskoordinator

Distriktskoordinator för läsåret 2022–2023.

Tammerfors

Mira Kainulainen
tampere@taksvarkki.fi

Åbo

Liisa Suorsa
turku@taksvarkki.fi

Svenskspråkig skolverksamhet

Jasmine Hyttinen
dagsverke@taksvarkki.fi

Uleåborg

Maria Bešlić 
oulu@taksvarkki.fi

Helsingfors

Anna Tykkyläinen
helsinki@taksvarkki.fi

Läsloppet

Milka Autio
Läsloppet-projektkoordinator
lukuralli@taksvarkki.fi

www.lukuralli.fi

Dagsverke rf:s styrelsen 2022

Ordförande i styrelsen

Tarja Työläjärvi, personell medlem
+358 (0)44 346 2567
puheenjohtaja@taksvarkki.fi

Vice ordförande

Riikka Hillebrand, Lasten ja nuorten keskus ry
Lotta Kivinen, De Hundras Kommitté i Finland

Ledamöterna i styrelse

Venla Tilli, Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU ry
Marjut Pihonen, Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC
Enni Keski-Saari, Förbundet för lärarstuderande i Finland SOOL rf

Dagsverke rf:s medlemsorganisationer