Joka lukuvuosi Taksvärkki ry tarjoaa oppilaitoksille uuden Taksvärkki-kampanjan, jossa oppilaiden päivän työn palkkio lahjoitetaan Taksvärkki ry:lle. Kampanjoiden keräystuotot mahdollistavat monivuotiset kehitysyhteistyöhankkeet, joita lisäksi rahoittaa ulkoministeriö. Hankkeet edistävät lasten ja nuorten oloja kehitysmaissa.
Kampanjoiden kautta suomalaiset koululaiset ja opiskelijat auttavat ikäisiään nuoria maailman köyhimmissä maissa. Samalla nuoret pääsevät tutustumaan työelämään.
Lukuvuoden 2011-2012 Taksvärkki-kampanjalla Unelma ammatista tuetaan mosambikilaisten nuorten mahdollisuutta ammattikoulutukseen ja parempaan tulevaisuuteen.
Tällä hetkellä kampanjoista syntyneitä hankkeita on käynnissä viidessä kehitysmaassa.
Taksvärkki-kampanjoiden tarkoitus
Oppilaitoksille vuosittain tarjottavien Taksvärkki-kampanjoiden tarkoitus on tutustuttaa suomalaiset nuoret kehitysmaiden ikätovereidensa elämään. Joka lukuvuosi kampanja on uusi ja tuotamme kuhunkin kampanjaan laajan kansainvälisyyskasvatusmateriaalin, jota oppilaitokset voivat oppitunneillaan käyttää.
Yksi osa Taksvärkki-kampanjaa on Taksvärkki-keräys. Se perustuu päivän työhön, Taksvärkkiin. Koululaiset ja opiskelijat tekevät päivän verran töitä ja lahjoittavat palkkansa Taksvärkki ry:lle.
Kerätyillä varoilla toteutetaan kehitysmaiden lasten ja nuorten elinoloja ja ihmisoikeuksia edistäviä, kolmesta viiteen vuotta kestäviä kehitysyhteistyöhankkeita.
Kampanjaan voi ottaa osaa monin eri tavoin
Perinteinen tapa on, että oppilas tekee päivän verran taksvärkkiä joko ulkopuolisen palveluksessa tai kotona ja lahjoittaa työstä saadun palkkion Taksvärkki ry:n keräykseen. Minimisuositus on 10 euroa.
Koulu voi myös järjestää tempauksen, vaikka konsertin tai myyjäiset, tai ohjata kioskin tai kahvilan tuoton joltakin ajalta Taksvärkki ry:n keräykseen. Kunnan kanssa voi sopia lähipuiston siivoamisesta Taksvärkki-palkkiota vastaan. Koulu voi haastaa myös muut paikkakunnan koulut mukaan keräykseen.
Myös palkansaajat ja yrittäjät voivat osallistua keräykseen antamalla koululaisille ja opiskelijoille Taksvärkki-töitä tai lahjoittamalla tunnin palkan keräykseen tilille Nordea 152130-101453.
Osallistu lukuvuoden 2011-2012 Taksvärkki-kampanjaan Unelma ammatista ja tuet mosambikilaisia nuoria pääsemään ammattikoulutukseen!
Taksvärkki ry:n aikaisemmat kampanjat:
(Huom! vanhoja kampanjasivuja ei enää päivitetä)

Taksvärkki-kampanja 10-11 Työpaikka rohkealle – vaihtoehto Kambodzhan lapsityöläisille







